Meniu - LT

 

Meniu - LT

Čiau Čiau (ilgaplaukis)

KILMĖS ŠALIS Kinija
VEISĖS PASKIRTIS Kadaise čiau čiau buvo medžiokliniai šunys. Kinijoje jų mėsa buvo laikoma delikatesu. Dabar čiau čiau – budrus šeimos šuo.
DYDIS Patino aukštis ties gogu – 48-56 cm, ka1ės 46-51 cm.
KAILIS Plaukai ilgi, tiesūs. Dažniausiai kailis rausvai rudas, juodas, šėmas ar kreminis. Čiau čiau liežuvis melsvai juodas, lūpos ir gomurys juodi.
PRIEŽIŪRA Čiau čiau kailį reikia kruopščiai šukuoti šepečiu, ypač tas vietas, kur gali susidaryti kaltūnų. Pradėkite šuniuką šukuoti iš mažens, nes suaugęs ir nepratęs prie tokios procedūros čiau čiau aršiai priešinsis.
BŪDAS Ramus, savarankiškas, nepriklausomas, sargus, narsus šuo. Nemėgsta kitų šunų, ištvermingas, tvirto būdo.
DRESŪRA Su čiau čiau reikia elgtis ramiai ir griežtai. Šeimininkas turi būti stiprios valios žmogus. Tinkamai išauklėtas čiau čiau – puikus šuo, nors prisiriša tik prie vieno šeimininko ir mėgsta kandžiotis. Ypatingo klusnumo nesitikėkite – šis apsigimęs užsispyrėlis daro tik tai, ką nori daryti. Be abejo, čiau čiau galima išdresuoti, nes šuo labai nuovokus, bet jis turi suprasti, kodėl reikia paklusti komandai. Elkitės su juo nuosekliai.
ELGESYS Čiau čiau mėgsta parodyti kitiems šunims, kas namie ponas, bet vaikus mėgsta. Pripratęs prie kačių ir kitų kambarinių gyvulėlių iš mažens, vėliau jiems nepavyduliauja. Svetimais nepasitiki.
MANKŠTA Čiau čiau nereikia uoliai mankštinti, bet kasdien leiskite šuniui pabėgioti lauke. Vasarą gyvulėliui būtina vėsi viete1ė poilsiui, nes kaitros čiau čiau nepakelia.
Literatūros šaltinis:
Šunys: Enciklopedinis žinynas. – AKTĖJA. / Versta iš "The dog encyclopedia" Esther J.J. Verhoef - Verhallen, iš anglų k. vertė Danguolė Žalytė – 272 p.; iliustr.
čiau-čiau

Trumpaplaukis taksas

KILMĖS ŠALIS Vokietija
VEISLĖS PASKIRTIS Barsukų, triušių, lapių medžioklinis šuo.
DYDIS Pagal ūgį skirstomi į tris grupes: didžiojo (tiesiog takso) aukštis ties gogu ne mažesnis kaip 35 cm, svoris – 9 kg; vidutiniojo (nykštukinio) aukštis ties gogu – 30-35 cm, o mažojo (triušinio) aukštis ties gogu ne didesnis kaip 30 cm.
KAILIS Plaukai trumpi, lygūs. Kailis dažniausiai rausvai rudas arba juodas su įrudžiu, bet būna rausvai geltonų, juosvai geltonų, pilkų su įrudžiu, šokolado spalvos, marmuro piešinio ir dryžų (tigriškų) taksų.
PRIEŽIŪRA Kailio priežiūra nesudėtinga. Kartais iššukuokite negyvus ir išslinkusius plaukus guminiu šepečiu. Valykite ausis, karpykite nagų galiukus. Dauguma taksų išrankūs ėdalui. Neperšerkite šuns, nes riebus taksas – nesveikas taksas.
BŪDAS Taksas drąsus, savavalis, užsispyręs, gudrus, budrus, išradingas, guvus, ištvermingas, aikštingas ir smalsus. Supranta humorą. Prisirišęs prie šeimininkų. Iš mažens taksą reikia pratinti prie įvairių aplinkybių.
DRESŪRA Trumpaplaukį taksą reikia auklėti nuo mažo, nes šuo savavalis ir nemėgsta kitų šunų. Tinkamai išdresuotas taksas moka įvairių komandų, bet tai nereiškia, kad būtinai jas vykdys. Taksas baisiai pyksta, jei jam atrodo, kad buvo nubaustas nepelnytai, o ko nors užsimanęs, elgiasi labai ryžtingai. Siūlyčiau su mažu taksiuku lankyti šuniukų dresavimo pratybas.
ELGESYS Taksui šeimininkai svarbesni už viską, todėl svetimiems šuo abejingas ir su jais elgiasi santūriai. Anksti pripratintas prie vaikų, trumpaplaukis taksas su jais sugyvens. Paprastai taksas sutaria su kitais šunimis, išskyrus didesnius už save. Takso medžioklės instinktas labai stiprus, todėl mažesniems kambariniams gyvulėliams šis šuo gali būti pavojingas. Prie kačių pratinkite iš mažens, antraip turėsite bėdos, kai taksas užaugs.
MANKŠTA Taksas turi daug mankštintis, jei norite, kad šuo būtų sveikas. Neleiskite jam lakstyti, kur nori, nes apimtas medžioklės aistros, taksas gali pabėgti. Jei norite su taksu vykti į medžioklę, kreipkitės vels1ės klubą. Taksai – sveiki ir stiprūs šunys, jie gyvena ilgai, bet saugokite šuns nugarą: jai gali pakenkti dažnas lakstymas laiptais.
PASTABOS Trumpaplaukis taksas - šios šunų grupės protėvis. Šiurkščiaplaukis ir ilgaplaukis taksai išvesti iš trumpaplaukio, kryžminant jį su kitomis veislėmis.
Literatūros šaltinis:
Šunys: Enciklopedinis žinynas. – AKTĖJA. / Versta iš "The dog encyclopedia" Esther J.J. Verhoef - Verhallen, iš anglų k. vertė Danguolė Žalytė – 272 p.; iliustr.

Vokiečių aviganis

KILMĖS ŠALIS Vokietija
VEISLĖS PASKIRTIS Universalus tarnybinis šuo
DYDIS Patino aukštis ties gogu – 60-65 cm, kalės – 55-60 cm.
KAILIS Vokiečių aviganių kailis būna trejopas: šiurkščių tiesių plaukų, ilgų šiurkščių tiesių plaukų ir banguotų ilgų plaukų. Pastaroji atmaina mažiausiai vertinama. Kailis gali būti įvairių spalvų, išskyrus baltą: juodas, juodas su rudu, rausvu, gelsvu kojų įrudžiu, pilkas, širmas, juodas su širmu bei širmai rausvu įrudžiu. Labai dažni juodi dengiamieji plaukai.
PRIEŽIŪRA Kailiu beveik nereikia rūpintis. Kai šuo šeriasi, specialiomis šukomis iššukuokite negyvus ir išslinkusius plaukus.
BŪDAS Sumanus, nuovokus, klusnus, draugiškas, užgaidus, budrus, narsus, ūmus, pasitikintis savimi, savarankiškas, nepriklausomas. Puikus sarginis šuo, nepaprastai ištikimas šeimininkui ir jo šeimai.
DRESŪRA Visame pasaulyje vokiečių aviganiai rengiami specialioms tarnyboms, nes tinka bemaž visoms, o kai kurioms naudojami tik jie. Klusnumo varžybose pranoksta kitas veisles. Mielai mokosi komandų ir greit išmoksta. Šis šuo dievina šeimininką ir nepaprastai trokšta jo palankumo. Jei neturite laiko žaisti su šunimi, nepirkite vokiečių aviganio. Kilmės šalyje šie šunys vis dar saugo bandas.
ELGESYS Vokiečių aviganiai sutaria su kitais šunimis, kambariniais gyvulėliais ir vaikais, jei buvo tinkamai išauklėti, bet neprašytų svečių neįleis. Jie pripranta prie savo valdų – taigi nelinkę pabėgti.
MANKŠTA Vokiečių aviganių savininkai dažnai nepaiso šuns noro tarnauti šelmininkui. Šiam šuniui nesmagu trintis po namus ir nieko neveikti. Įstokite į veislės klubą ar kitą organizaciją ir drauge su šunimi dalyvaukite vikrumo, klusnumo ar kitose varžybose, jei norite, kad šuo būtų fiziškai ir psichiškai sveikas. Visiems dideliems šunims, vokiečių aviganiams irgi, augant reikia daug energijos, kad galėtų formuotis kaulai, sąnariai ir raumenys. Tuo metu per daug mankštintas ar per mažai šertas šuo visą gyvenimą bus ligotas. Jam gerai būdoje lauke, tačiau šuo turi daug judėti ir nestokoti šeimininko dėmesio.
PASTABOS Vokiečių aviganis - vieninte1ė veislė, kurios reikalais rūpinasi pasaulinė skėtinė organizacija. Jos buveinė Vokietijoje, šiam veislės klubui priklauso per pusę milijono žmonių šešiasdešimtyje šalių.
Literatūros šaltinis:
Šunys: Enciklopedinis žinynas. – AKTĖJA. / Versta iš "The dog encyclopedia" Esther J.J. Verhoef - Verhallen, iš anglų k. vertė Danguolė Žalytė – 272 p.; iliustr.
Vokiečių aviganis

Atnaujinta 2005-12-07

Meilė augintiniams * Šunų veislynas Laimės lašas * Labradorų veislynas Lapiai * Veterinaro paslaugos *

Virtualus žurnalas VAIVA.LT jungiantis mintis, darbus ir tai, kas daro mus laimingais!